about-pic
 
 

2010 Haziran ayında Ela Kimyevi Maddeler San. Ve Tic. A.Ş. ünvanı ve “Ela Kimya” ön adıyla kurulan şirketimiz, plastifiyan sektöründe bir ilki gerçekleştirmek amacıyla kollarını sıvamıştı. Yapısında sağlık açısından riskleri tartışılan -ortho-phthalate içermeyen DOTP (Dioctyl Terephthalate) plastifiyanını Türkiye’de seri olarak üretmeyi başaran ilk firmalardan biri olan Ela Kimya, daha sonra ürün yelpazesini genişleterek gerek Türkiye endüstrisinde ve gerek dünyada, işlevleri ve kullanım oranları bakımından önemli yerlere sahip farklı plastifiyan çeşitlerini de üretmeyi başarmıştır.

 

İstanbul Tuzla’da, 5.000 metrekaresi kapalı toplam 8.500 metrekare alanda 60 kişilik ekibiyle faaliyet gösteren ve yıllık 48.000 ton üretim kapasitesine sahip olan Ela Kimya, bu alanda yatırımlarını sürdürerek her geçen gün büyümeye devam etmektedir. Ülkemizde yine ilklerden olma amacıyla 2016 yılında Ar-Ge faaliyetlerine başladığı, Toz Boya üretiminde birincil hammadde olan “Doymuş Polyester Reçinesi”nin seri üretimini 2017’nin ilk yarısı itibari ile gerçekleştirmiş ve pazarlama faaliyetlerine başlamıştır.

 

DOTP (Dioctyl Terephthalate), DOA (Dioctyl Adipate) ve TOTM (Trioctyl Trimellitate) plastifiyanlarında ve tüm polyester reçine ürün türlerinde REACH sertifikalarına sahip olan firmamız ayrıca ISO 9001 Kalite ve OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği yönetim sistemlerini özümseyerek yüksek standartlarda üretim yapmakta, insana ve çevreye saygıyı ön planda tutmaktadır. Bu minvalde 2013 yılından itibaren organik kimyasal ihracatında Türkiye’de ilk 10’a giren Ela Kimya, dünyanın 4 kıtasında tanınmış uluslararası şirketlerin tedariğini üstlenmiş durumdadır.